kinomobilizacja

Kinomobilizacja to projekt filmowy realizowany przez wiele instytucji i podmiotów kulturalnych działających na terenie Gdańska, zainspirowanych ideą „kina dla mas”. Koordynacją projektu zajmuje się Gdańskie Towarzystwo Promocji Kultury Akademickiej oraz Kulturalny Kolektyw UG, działający w ramach Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator”.

Pilotażowa „Kinomobilizacja” odbyła się pod koniec maja 2012, prezentując jednego wieczora dwanaście filmów pełnometrażowych w dwunastu różnych lokalizacjach, obejmujących przede wszystkim centralne dzielnice Gdańska. Filmy pokazywano w centrach kultury, szkołach, kawiarniach i innych miejscach publicznych zarówno w plenerze, jak i we wnętrzach budynków.

Podobnie będzie i tym razem.

Program tegorocznej edycji zakłada organizację w ciągu jednego dnia (15 czerwca 2013 r.) 24 plenerowych i klubowych pokazów filmowych w 24 różnych lokalizacjach na terenie Gdańska. Wszystkie seanse zaczną się po zmierzchu o tej samej godzinie, czyli 22:00. Na każdy seans złoży się jeden film krótkometrażowy i jeden film fabularny.

Organizatorzy wydarzenia zaczerpnęli inspirację z paryskiej „Fête de la Musique”, kiedy to w różnych zakątkach francuskiej metropolii, nietypowych dla wydarzeń muzycznych, odbywa się cała masa koncertów. Taka same idea przyświeca także „Kinomobilizacji”, gdzie zamiast wykonywania muzyki wyświetla się filmy. Twórcy „Kinomobilizacji” wychodzą z założenia, że kino jest sztuką, którą należy odbierać w odpowiedniej atmosferze. Seans filmowy to okazja do dyskutowania o filmie, a także spotkania towarzyskiego, innymi słowy aktywnego uczestnictwa w kulturze. W czasach, kiedy kina oddaliły się lub zniknęły z wielu dzielnic, organizatorzy postanowili choć na jeden dzień zaimprowizować sieć lokalnych kin w różnych zakątkach miasta i zaprosić Gdańszczan do wyjścia z domu i przeżywania emocji filmowych wspólnie z rodzinami, znajomymi i sąsiadami.

Uwaga!
Z racji tego, że „Kinomobilizacja” zakłada współpracę wielu instytucji, klubów, stowarzyszeń i innych inicjatyw istnieje wciąż możliwość dołączenia się z własną projekcją do tego „filmowego pospolitego ruszenia”, które będzie miało miejsce 15 czerwca 2013 r. o 22:00.

Zapraszamy Wszystkich do włączenia się do organizacji „Kinomobilizacji”. Jeśli dysponujecie ciekawym miejscem, skontaktujcie się z koordynatorami pod e-mailem: kk@ug.edu.pl

Do zobaczenia 15 czerwca 2013 r. na seansie w twojej okolicy.